Wydarzenia

Rozwój współpracy naukowej z University of the Witwatersrand z Johannesburga

University of the Witwatersrand z Johannesburga w Republice Południowej Afryki jest kolejną instytucją naukową, z którą nawiązana została współpraca w zakresie badań nad molekularnie wdrukowanymi polimerami do zastosowań biomedycznych. W pracach badawczych ze strony Zakładu Chemii Organicznej i Fizycznej uczestniczy dr hab. Piotr Luliński zaś prof. Yahya Choonara koordynuje prace naukowe ze strony południowoafrykańskiej. Prof. Yahya Choonara jest kierownikiem Witwatersrand’s Wits Advanced Drug Delivery Platform (WADDP) – jednostki naukowej zajmującej się badaniami związanymi z technologią postaci leku.

 


Zapraszamy naukowców pracujących z modelem D.rerio na warsztaty z zastosowania Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego (EPR) w kontekście badań Danio pręgowanego (in vivo, w komórkach, w tkankach).

Wydarzenie to odbędzie się na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w naszym laboratorium. Warsztaty odbędą się 26 września 2023. Warsztaty odbędą się w języku angielskim. Szczegółowe informacje oraz program warsztatów są w załączniku.
Data: 26 września Godzina: 9:00 - 17:00
Rejestracja: kmakarova@wum.edu.pl

   

  

 


Realizacja projektu finansowanego przez National Research Foundation we współpracy z Rhodes University

Kilkuletnia współpraca naukowa pomiędzy grupą badawczą prof. Sandile Khamanga z Wydziału Farmaceutycznego Rhodes University w Makhanda (Grahamstown, Eastern Cape) a grupą badawczą dr hab. Piotra Lulińskiego zaowocowała przyznaniem finansowania przez National Research Foundation dla projektu zatytułowanego: „Molecularly imprinted polymers: lamotrigine nasal delivery system” (Nr ref. CSRP200411512596), którego celem jest zaprojektowanie i weryfikacja możliwości zastosowania nowego polimerowego nośnika leku do podania donosowego. Kierownikiem projektu jest prof. Sandile Khamanga (Rhodes University), zaś wykonawcą części zadań projektu jest grupa badawcza dr hab. Piotra Lulińskiego. 
Znaczna część badań objętych projektem była realizowana podczas pobytu naukowego dr hab. Piotra Lulińskiego w Republice Południowej Afryki. Bardzo ważnym punktem pobytu było spotkanie z Ambasadorem RP w Republice Południowej Afryki, na którym  dr hab. Piotr Luliński szczegółowe informacje dotyczące założeń projektu, jego realizacji oraz stopnia zaawansowania badań, a także perspektyw intensyfikacji współpracy naukowej pomiędzy oboma instytucjami oraz dalszych możliwości w pozyskiwaniu funduszy na wspólne projekty naukowe. 

Relacja ze spotkania:
https://www.gov.pl/web/rpa/spotkanie-poswiecone-polsko--poludniowoafryk…

Wykład inauguracyjny Annual Conference of Pharmaceutical Sciences of South Africa
Dr hab. Piotr Luliński wygłosił wykład otwierający 41. Annual Conference of Pharmaceutical Sciences of South Africa. Wykład pt.: „Molecular imprinted polymers as novel drug delivery technologies” poświęcony był współczesnym kierunkom badań w zakresie syntezy zaawansowanych materiałów polimerowych, otrzymywanych techniką wdrukowania molekularnego, i ich zastosowania w obszarze nauk farmaceutycznych, a w szczególności w technologii postaci leku i diagnostyce.
41. Annual Conference of Pharmaceutical Sciences of South Africa, afiliowana przez Południowoafrykańskie Towarzystwo Farmaceutyczne, odbyła się w dniach 21 – 23 sierpnia 2022 r. na Rhodes University w Makhanda w Republice Południowej Afryki. W konferencji udział brali przedstawiciele ośrodków naukowych realizujących badania w zakresie nauk farmaceutycznych m. in. z University of the Witwatersrand w Johannesburgu, North West University w Potchefstroom, University of the Western Cape w Kapsztadzie, Tshwane University of Technology w Pretorii oraz z Rhodes University w Makhanda.