Osiągnięcie naukowe w dziedzinie modelowania układów heterocyklicznych metodami kwantowo chemicznymi

Obliczenia kwantowo-chemiczne dotyczące chemii strukturalnej związków heterocyklicznych prowadzone w Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej w zespole dr hab. Wojciecha Ozimińskiego zaowocowały dwoma artykułami naukowymi w roku 2023 w czasopiśmie The Journal of Organic Chemistry.

Pierwszy artykuł powstał na bazie pracy magisterskiej pani Agaty Bycul i dotyczy struktury oraz mechanizmu działania leku przeciwwirusowego molnupiravir. Po raz pierwszy w pracy tej został wyjaśniony zupełnie nieoczywisty fakt konkurowania molnupiraviru z cytozyną, a nie z uracylem oraz to, w jaki sposób, po wbudowaniu w łańcuch RNA doprowadza on do niszczących wirusa mutacji.

Drugi artykuł, który powstał w kooperacji z prof. Christopherem Ramsdenem z Wielkiej Brytanii dotyczy zaawansowanych studiów struktury elektronowej i aromatyczności (m.in. mapy ACID – anisotropy current induced density) mezomerycznych heterocyklicznych betain. 
W obu pracach dla określenia pi-nadmiarowości pierścieni heterocyklicznych zastosowana została skala pEDA opracowana przez Wojciecha Ozimińskiego i Jana Czesława Dobrowolskiego.